דעת מומחה

עולם היין הישראלי

טעימת יין מערבת את כל חמשת החושים ומעצימה את מנת האוכל אותה היא מלווה. גולן פלם, יינן ומקים יקב פלם מספר על מהפכת היין שהתחוללה בארץ ועוזר לנו להתאים את היין המתאים לארוחת החג

כמה יין שותים בשנה? על פי נתוני הלשכה לסטטיסטיקה, צורך הישראלי בממוצע רק ארבעה ליטרים של יין, כמות קטנה מאוד לעומת האירופאים בעלי מסורת ותרבות שתייה עתיקת יומין, אבל אין ספק שעונת חגי  תשרי היא תקופה טובה להתוודע לעולם היין הישראלי המעניין.

בשנים האחרונות, אנו בהחלט רואים עדנה לענף ייצור היין הישראלי, אשר למרות הקפו המצומצם יחסית (רק כ50- אלף  טון ענבי יין, צפויים להיקלט ביקבים בבציר הנוכחי המתרחש ממש בימים אלו) זוכה בפרסים בינלאומיים ובהערכה עולמית ליינות מקומיים.

אין ספק שמהפכת היין שהתחוללה בארץ בעשר השנים האחרונות שמה את ישראל על המפה העולמית. אנו רואים שיפור מתמיד באיכות היינות, זכייה בפרסים בינלאומיים והערכה ליינות ישראל בעולם הגדול בזכות איכותם, וללא כל קשר להיותם כשרים.

תרומה רבה למהפכה זו ניתן לייחס ליקבי הבוטיק המנוהלים על ידי ייננים מקצועיים,שלמדו את תורת ייצור היין, בבתי ספר הטובים בעולם, והטמיעו את אשר למדו בבחירת זני ענבים המתאימים לגידול איכותי באזור זה של העולם.

יקבים אלו רכשו אמצעי ייצור מהמתקדמים בעולם: מרתפי חביות מבוקרי טמפרטורה ולחות, והשקיעו את כספם ואת נשמתם בייצור יינות איכותיים ברמות הגבוהות ביותר.

גם דרישת הקהל הישראלי הלכה והשתכללה. חשיפת הישראלי המצוי למתרחש בתחום בחו”ל, והכרתו ביינות ישראלים ברמה גבוהה וביינות המיובאים,  יצרה קהל אוהב יין ומתענג עליו.

למרות זאת, גם מי שלא מכיר את המונחים המקצועיים, יכול ליהנות מיין טוב.

בטעימת יין קלאסית, נהוג להפעיל את כל החושים בהערכת היין:

מישוש – מומלץ לאחוז ברגלית הכוס כדי לא לחמם את היין, וכדי להרחיק ריחות נילווים של בושם או עישון שמפריעים להריח את היין.

ראייה -צלילות הצבע היא פרמטר חשוב המעניקה לשתייה גם נופך נוסף של חוויה אסתטית.

הרחה – ערבול היין בכוס משחרר את ארומת היין. שיקוע של האף בכוס היין מאפשר לנו להריח את היין במיטבו.

טעימה – לפני ששותים את היין יש לטעום אותו. מומלץ לגלגל מעט את היין בלשון, אפשר לירוק את היין במרקקה יעודית. אם הטעם מתאים לנו, אפשר להזמין את היין.

שמיעה – הטעימה אינה מושלמת אם לא נערב את החוש החמישי – השמיעה. צליל נקישת הכוסות וברכות הנוכחים שקוראים “לחיים” משלימים את החוויה.

  

התאמת היין לארוחת החג 

רצוי להתאים את סוגי היינות לסוג הארוחה וכמובן למידת החגיגיות של ארוחת החג ואין כמו יינות משובחים שיעשירו אותה.

יינות לבנים יש להגיש מקוררים היטב ויינות אדומים בטמפ’ שאינה עולה על 18 מעלות.

תמיד יש להתאים בקפידה את סוג היין למנה אותה הוא מיועד ללוות.

בדרך כלל המנה הראשונה הינה מנת דג ומומלץ ללוות אותה ביין לבן בעל חמיצות גבוהה יחסית. טעמי וריחות הפרי הבשל ועדינותם ינטרלו את ריחות הדג ויהפכו את החוויה להנאה צרופה.. (המלצה: פלם סוביניון בלאן שרדונה 2009)

מנת הביניים, כשמה כן היא,תפקידה להיות קלילה ומיוחדת. יין אדום יבש מוסיף להנאה, לעיכול ויוצר הכנה מושלמת למנה העיקרית. (המלצה:  פלם סירה סופריורה 2008 )

מנה עיקרית חגיגית מסורתית, היא בדרך כלל מנה בשרית עשירה ואיכותית. מומלץ ללוות אותה ביין אדום שטעמיו ריחו והטאנינים שבו ,בהחלט עוזרים ליצור איזון בין מנת הבשר ליין האיכותי. בנוסף הטעמים והאיכויות של היין יעזרו להרגשה נעימה ונינוחה עם גמר הארוחה החגיגית. ( המלצה: פלם קברנה סוביניון רזרב 2007)

לקראת ראש השנה תשע”א, מוציא יקב פלם מהדורה מוגבלת של מארזי מתנה יוקרתיים. המארזים מבוססים על סדרת יינות הריזרב ומתאימים כמתנה ללקוחות VIP ולמנהלים בכירים.

יקב פלם הוא דוגמא ליקב בוטיק איכותי. כרמי היקב ממוקמים בשני איזורי הגידול האיכותיים בישראל: הגליל העליון (דישון,עמק קדש וכרם בן זמרה) ואזור הרי ירושלים/ הרי יהודה (שורש,מטע,גבעת החלוקים,צומת האלה וגבעת ישעיהו).

זני הענבים האציליים מהם מייצרים את יינות היקב הם:

1. סוביניון בלנק ושרדונה – לייצור יינות לבנים

2. קברנה סוביניון,מרלו,קברנה פרנק,פטיט ורדו,סירה,מורבדרה- לייצור יינות אדומים.

כשזני ענבים אלו גדלים  באזורי הגידול בתנאים אופטימליים ובשילוב תנאי ייצור קפדניים התוצאה המתקבלת היא יינות איכות  ברמה הגבוהה ביותר. אולם אין ספק שלתוצאה הסופית תורמים גם אהבת היין, אהבת הארץ והרוח הצעירה המובילה את העשייה.   התוצאה היא יינות ים תיכוניים מלהיבים, יצירה מקורית וחדשנית  בלב הרי ירושלים מזה עשור, שלעולם אינה נפסקת.

תפריט היינות של יקב פלם:

פלם סוביניון בלנק שרדונה

רעננות ומיצוי מרב הניחוחות הפירותיים והפרחוניים משני הזנים האציליים שמרכיבים יין ייחודי זה היא לב העניין והעשייה בפלם סוביניון בלנק שרדונה. היין מורכב ברובו מסוביניון בלנק הגדל בכרם ייחודי בגליל העליון ושרדונה הגדל בירושלים. הזנים מותססים בטמפרטורות נמוכות כדי לתת מקסימום ביטוי לריחות ולטעמים הראשוניים, בשילוב הריחות והטעמים המתפתחים בתהליך התסיסה והייצור הייחודים ליין זה.

פלם רוזה 2009

 התפיסה הבסיסית הינה להצליח ליצור יין רוזה איכותי וייחודי, שיעמוד בקנה אחד עם שאר יינות האיכות של היקב. לשם כך יועדו חלקות מובחרות של קברנה פרנק בכרם דישון שבגליל העליון ומרלו מאזור הרי יהודה.הפלם רוזה 2009 נעשה בכמות קטנה ומוגבלת.

הענבים ליין זה נבצרו ברמת סוכר של 22 בריקס בכדי לשמור על רמת פירותיות, פרחוניות ורמת חמיצות מרעננת הנדרשים ליין מסוג זה. היין מורכב מ- 70% ענבי קברנה פרנק ו-30% ענבי מרלו, אשר עברו השריה קרה עם הקליפות, למשך מס’ שעות לצורך מיצוי צבע רוזה אופטימלי. רצוי לשתות יין זה צעיר ולהגיש בטמפרטורה 10-12 מעלות.

פלם קלאסיקו
אחד מהיינות הייחודיים הנעשים ביקב פלם.
היין מורכב בחלקים שווים מקברנה סוביניון ומרלו הגדלים בחלקות כרם נבחרות בהרי יהודה ובגליל העליון. בהפקת היין, מושם דגש על מיצוי צבעים ארגמניים עזים וארומה פירותית (אופייניות לזנים אלה). היין מתיישן בחביות עץ אלון צרפתי ואמריקאי, בכדי לצקת בו נופך נוסף, תוך שמירה על איזון וטעמי הפרי האופייניים ליין זה.

פלם סופריורה סירה
פלם סופריורה סירה בעל צבע סגול עז ומהפנט וניחוחות פרי יער אדומים ושחורים, עזים ומתפרצים. יין אלגנטי,הרמוני המאופיין בטעם קטיפתי ועשיר.

לאחר הסחיטה כל יין  מיושן  בנפרד בחביות עץ אלון צרפתי (85% ) ומעט אמריקאי
(15%) בגודל 225 ל’. משך היישון בחביות 12 חודשים. לאחר היישון בחביות היין בוקבק ומתיישן בתנאי איחסון אופטימליים.

פלם מרלו ריזרב
פלם מרלו ריזרב של יקב פלם מצטיין בריחות יער עזים, בעוצמות הטעמים מחד ובקטיפתיות מאידך. המונח ריזרב מחייב את יקב פלם להפיק את היינות המצטיינים מהכרמים האיכותיים ביותר מכל שנת בציר.יין זה נעשה מכרם מרלו יחידני העומד בסטנדרט זה.פלם מרלו ריזרב 2007 מיוצר מ-92% ענבי מרלו הגדלים בכרם יחידני בדישון אשר בעמק קדש, שבגליל העליון , מאזורי גידול היין הטובים ביותר בישראל, 4% קברנה סוביניון (משתי החלקות בדישון ובכרם בן זימרה) ו- 4% פטיט ורדו מהרי יהודה.

משטר הגידול הקפדני ותפוקת יבולים הנמוכה לדונם, תורמים לאיכות ענבים ובתהליך התסיסה המוקפד, הדגש הוא על מיצוי מקסימום טעמים,צבע וארומות.

פלם קברנה סוביניון ריזרב
שילוב של ריחות עזים, דובדבנים בשלים, פטל שחור, שזיפים, דומדמניות שחורות וצבע סגול צפוף, אופייניים לקברנה סוביניון איכותי. כל אלו משולבים בריחות נפלאים של חביות עץ אלון צרפתי חדשות, המאופיינות בארומה של וניל,שוקולד ותבלינים.
בשנת 2007 הרכב היין נעשה מ-87% ענבי קברנה סוביניון משני כרמי קברנה סוביניון המובחרים ביותר של היקב הממוקמים בכרם בן זימרה ובדישון, 9% ענבי מרלו מכרם יחידני בדישון שבעמק קדש, ו-4% פטיט וורדו מהרי יהודה.
היין מתיישן במרתף היקב בחביות עץ אלון צרפתי למשך 16-18 חודשים ושמונה חודשים נוספים בבקבוק. היין מאופיין בטעמי פרי עזים, גוף מלא, מרקם עשיר ועוצמות צבע.

לפרטים נוספים ולהזמנות: יקב פלם

על הכותב

ממו מגזין

ממו מגזין

השאר תגובה

דלג לתוכןכפתור לפתיחת תפריט נגישותHandicapped logo whiteHandicapped logo black

תפריט נגישות

הצהרת נגישות