משאבי אנוש והדרכה

הצעד הקטן הבא

מחפשים דרך יעילה ולחולל שינוי בחיים? הדר שריג מביאה את עיקרי חוכמתו של ד”ר רוברט מאורר, מחבר הספר “צעד קטן לשינוי גדול”, המציג דרך יעילה ליצירת שינויים על בסיס שיטת הקאיזן. הכל בקטן.

 

רוב בני האדם משתוקקים לחולל שינוי בחייהם כדי להיות מאושרים, בריאים, חברתיים, זוגיים וספורטיביים. בהתאם לרצונות ולצרכים הרבים, כך גם הדרכים להצליח הן רבות ומגוונות.
המוח שלנו, בדומה לתוכנת מחשב, מתוכנת לפעול על בסיס דפוסים שנוצרו בו מאז שנולדנו. חלק מהדפוסים הללו חיוניים לצורך הישרדותנו, אך חלקם מקבע אותנו ולא מאפשר לנו להתקדם. לפיכך, לחולל שינוי בחיים עשוי לדרוש התמודדות לא קלה עם אותם דפוסים. לעיתים הדבר כרוך בהשקעת מאמצים עילאיים לטובת השגת תוצאות מהותיות.
כמה פעמים החלטתם על דיאטה המחייבת אתכם לוותר על המאכלים האהובים עליכם? התחייבתם על גמילה מקפאין ומסיגריות או על פעילות גופנית יום יומית? כל אלה לצורך מטרה נעלה באמת – הבראת הגוף והנפש, כאן ועכשיו.
במקרים מסוימים, השינוי הדרסטי אכן משיג את תוצאותיו, והתוצאות מופלאות. אך מה קורה כאשר לא הצלחנו? הנפילה כואבת מאוד, הפחד והאכזבה מתעצמים ואנו מתחפרים עמוק יותר בבור שרק לפני רגע ביקשנו לצאת ממנו.

שינויים קטנים בצעדים קטנים
שיטת הקאיזן היא שיטה יסודית, עמוקה ויעילה, המבקשת לעזור לאדם לחולל שינויים קטנים בצעדים קטנים, לטובת שינוי משמעותי בטווח הרחוק.
את תפיסת החיים של הקאיזן ניתן לסכם במשפט אחד: צעד אחד קטן בכל יום הוא צעד גדול לשינוי מאריך ימים.
אחד האזורים במוח, הקרוי אמיגדלה, הוא האחראי על האינסטינקט שלנו לברוח או להילחם במצבי סכנה מיידית. במצבים מסוכנים, לדוגמא כאשר אנו פוגשים בנחש, מיד נברח בכדי להגן על עצמנו, וכך גם כאשר מכונית דוהרת לקראתנו במהירות. הבעיה מתחילה כאשר האמיגדלה פועלת בכל פעם שאנו רוצים לחרוג מן השיגרה הבטוחה שלנו – זו שהתרגלנו אליה במשך שנים. ממש כמו המערכת החיסונית, היא חוסמת את הגישה לאתגר החדש ומסירה אותו על ידי הפעלת מנגנון הפחד והמנוסה.

קטן הוא לא מאיים
צעד קטן אינו מהווה איום ולכן תגובת הפחד אינה מתעוררת. כך ניתן ליצור הצלחה המביאה לתחושת סיפוק, התלהבות והתעלות, המעודדת המשך תהליך של שינוי והתקדמות לעבר היעד מבלי לעורר מצוקה פיזית ונפשית. זוהי דרך מוצלחת לעקוף את הפחד ולסגל את המוח לדפוס חדש.

חמישה שלבים לשינוי
לכולנו הרצון לחולל שינוי בתחום מהותי אחד לפחות. כמעט אין מי שלא מתעסק בשאלה איך להצליח יותר, להיראות טוב יותר, להרגיש טוב יותר וכד’.
במקרה הטוב הרצון מוביל אותנו לחשוב על תוכנית עבודה, לאחריה מתחילה ההתלהבות והצעד הראשון. את הצעד השני לרוב אנו לא מיישמים, מכיוון שההקרבה גדולה מדי.
במקרה הפחות טוב, הרצון אינו מוביל לחזון ממשי – הוויתור מגיע עוד לפני כתיבת התוכנית, שנראית קשה מדי מלכתחילה.

אז איך דרך הקאיזן יכולה לעזור? בשלב הראשון, חשבו והגדירו לעצמכם תחום אחד בו אתם מעוניינים להתחיל בצעד קטן לשינוי. לא משנה באיזה תחום תבחרו ואם הדבר מהותי יותר או פחות עבורכם. כל הצלחה באשר היא גורמת לעלייה במצב הרוח, לאנרגיית חיות ולרצון לחוות עוד ועוד הצלחות.
בשלב השני, שאלו את עצמכם כיצד לקדם את השינוי שבחרתם דרך שאלות קטנות, המעודדות את המוח לגייס תשובות חדשניות ומלהיבות – כאלה שמשאירות את מנגנון הפחד-לחימה-מנוסה רדום. גם אם התשובות אינן מגיעות באופן מיידי, חיזרו על השאלה יום אחר יום. המודעות תעלה ותגלו בתוככם תשובות מפתיעות ולא שגרתיות.
כדי להרחיב את מניפת התשובות והאפשרויות, אתם יכולים לשאול את אותן השאלות גם את הסובבים אתכם.
בשלב השלישי, מתוך התשובות שקיבלתם עליכם לפעול פעולות קטנות, במיוחד כאלה המעלות חיוך ואף גיחוך על שפתותיכם אך מייצרות השקעה לטווח הרחוק. אפשרות נוספת היא לעצום עיניים למשך שניות ספורות ביום ולדמיין עצמכם מבצעים את הצעד הקטן שלכם תוך שימת לב לתחושות, ריחות, תגובות וצבעים.

חשוב לפרגן
בשלב הרביעי, לימדו לפרגן לעצמכם כאשר אתם מצליחים. תנו לעצמכם תגמול קטן עבור הצלחתכם לטובת עידוד והמשך חיובי. כל תגמול חיובי רלוונטי מלבד זה הסותר את מטרתכם. השלב החמישי והאחרון מבקש מכם להגדיל במעט את הצעד. אם אתם מוצאים עצמכם מתקשים, הקטינו את הדרישה מעצמכם בכדי שלא תיסוגו מהתהליך.

*הדר שריג, אימון וריפוי לחיים.
הומאופתית קלאסית, מנחת מעגלי נשים, טיפול אנרגטי משולב הכולל אימון לשינוי דפוסי חשיבה, הנחייה לתזונה נכונה, טיפול אנרגיה למילוי החוסרים בגוף ובנפש, מדיטציה.
ליצירת קשר: 052-3422216, Hadar_c@zahav.net.il
הכתבה פורסמה במגזין “באלאנס” www.bal.co.il

על הכותב

ממו מגזין

ממו מגזין

השאר תגובה

דלג לתוכןכפתור לפתיחת תפריט נגישותHandicapped logo whiteHandicapped logo black

תפריט נגישות

הצהרת נגישות