משאבי אנוש והדרכה

בלי התחנפויות, עם התאמות

מועמד עם כישורים מתאימים אינו בהכרח המועמד המתאים ביותר לארגון. רו”ח עובד לוי, יו”ר DSA ישראל ומנכ”ל סאנריידר מאמין כי יש לבחון את התאמת המועמד לסביבת העבודה הקיימת
כמראיין אשר חווה מאות ראיונות עבודה של מועמדים פוטנציאלים, אני יכול לומר בביטחון מלא כי בתהליך המפגש עם המרואיין , אני מחליט תוך 2-3 דקות בלבד של שיחה האם המועמד/ת מתאימים/ראויים לתפקיד אליו הם מיועדים.
עם זאת, מפאת כבוד המרואיין אני ממשיך לשאול שאלות אינפורמטיביות ואחרות על מנת ללמוד פרטים נוספים, על אף שההחלטה נפלה.

נתקלתי במועמדים רבים שניסו למצוא חן בעיניי, אך מראיין מנוסה שם לב לניואנסים שכאלה. בעיני, התחנפות שכזו מורידה את סיכוייו של המועמד לצלוח את הראיון בהצלחה.
לדעתי, מרואיינים אינם צריכים לשחק ‘תפקיד’ אלא להיות הם עצמם ולשקף את בשיחה עם המראיין בצורה הכי אמיתית, כנה וישרה, זה מוסיף המון נקודות זכות.

כך לדוגמה, ראיינתי מועמדת שזיהיתי שאינה מתאימה לתפקיד שלשמו היא הגיעה לראיון, אך היא הייתה אמיתית וכנה, ולאחר חודשיים התפנתה משרה אחרת – ומיד פנינו אליה עם הצעה למלא את התפקיד החדש.

כמראיין אני לוקח שיקולים רבים בחשבון בבואי לבחון התאמתו/ה של מועמד/ת לתפקיד:
כישורים שקשורים ישירות לתפקיד,
כישורים אחרים שעשויים לסייע לחברה (שפות נוספות, תוכנות מיוחדות, צורת חשיבה מעניינת ועוד),
ניסיון מקצועי וניסיון חיים
השכלה
בנוסף לשיקולים אלה נלקחים בחשבון גורמים הקשורים לסביבת העבודה במקום החדש: מול מי המועמד יצטרך לעבוד והם עשוייה להיות התאמה? מהי סביבת העבודה בה הוא ידרש לעבוד? למי הוא אמור לדווח ?
ברור לי כי במציאת המועמד המתאים לעבודה, לא מספיק לבחון רק את כישורי המועמד אלא לבחון האם המועמד מתאים לסביבת העבודה הקיימת בארגון.

ישנו ראיון יוצא דופן שזכור לי היטב, במסגרתו ראיינתי בחור צעיר ומוכשר לתפקיד ביניים באחת ממחלקות החברה. על פניו, הכישורים שהוא הביא התאימו מאוד למה שחיפשנו, אך מיד בתחילת הראיון בלט אופיו החלש והמרואיין הפגין חוסר ביטחון. זו הסיבה שהחלטתי לוותר על שירותיו – לטעמי, הוא לא התאים לסביבת העבודה הלחוצה שבה אנו עובדים.

על הכותב

ממו מגזין

ממו מגזין

השאר תגובה

דלג לתוכןכפתור לפתיחת תפריט נגישותHandicapped logo whiteHandicapped logo black

תפריט נגישות

הצהרת נגישות